Aynştayn mıyım mübarek!

0061C183000004B0-0-image-a-137_1489195988303

BİLİM insanı deyince yumurtanın bir tarafını ‘sıradan’ bir diş macunuyla, diğer tarafını ‘sıradan olmayan’ diş macunuyla fırçalayıp farkı ortaya koyan beyaz önlüklü amcalar gözünün önüne gelen biri olarak, haber toplantılarında en kafamın basmadığı haberler ‘bilim’ haberleri oluyor maalesef!

Sağolsun bilim insanları her Allah’ın günü ‘dumur’ eden bir buluşla fındıktan hallice beynimi kafatasımın içinde fır döndürüyorlar. Kâh galaksinin bilmem kaç milyon kilometre ötesindeki bir yıldızda bilmem ne maddesi buluyorlar, kâh okyanusun dibinden ne idiğü belirsiz balık çıkarıyorlar.

Telefondaki moleküllerden yaşam tarzınızı anlayanı mı dersiniz, dalga jeneratörleriyle suya yazı yazan mı ararsınız… Envai çeşit bilimsel araştırma yüzünden teknolojiyle alakası ‘tekerleğin’ icadı düzeyinde olan -ki onun da nasıl bu noktaya geldiğine hâlâ kafam basmıyor- benim devreleri yakmama az kaldı!

Dün virüslerin bizi hasta etmek için vücudumuzun zayıf noktalarını tespit ettikten sonra kendi aralarında konuştuklarını okurken “Pis mikroplar!” diye isyan ettim resmen. 77 milyonluk koca ülkede bizler her gece ekranlarda saatlerce ‘konuşa konuşa’ sorunlarımızı çözmeyi beceremezken, Allah’ın mikropları molekül molekül haberleşip “Ben bunu en güzel nasıl hasta ederim” diye strateji belirliyorlarmış.

BİLİM BU ŞEKİLDE ÇALIŞMIYOR

Geçenlerde The Guardian’da Dean Burnett, İngiliz hükümetine bağlı Gıda Standartları Kurumu’nun, “Ekmek ve patates gibi nişasta içeren yiyecekler yüksek sıcaklıkta pişirildiklerinde akrilamid adında kimyasal bir madde açığa çıkıyor ve bu madde kansere yol açabilir” uyarısına takmıştı.

Bilim insanlarının bu gibi uyarılarını göz ardı etmenin zor olduğunu belirten Burnett, “Bilimin çenesi şaşırtıcı derecede düşük” diye isyan edip bilim insanlarının yakın zamanda yaptığı açıklamalardan örnekler veriyordu: “Kahve bağımlılığı daha uzun yaşamanızı sağlıyor”, “İhitiyacımız olandan fazla çalışıyoruz!”, “Sauna, bunamayı önlüyor!”, “Trans müzik tüp bebekleri için iyi!”, “Pizza verimliliği artırıyor…”

‘The Idiot Brain’ (Salak Beyin) kitabının yazarı Burnett, gazetelerde, internet sitelerinde yer alan bütün bu haberlerin başında ‘Bilim’ kelimesinin olduğunu belirtiyor. “İnsanlara bu haberleri vermenin yanlış bir tarafı yok! Tabii doğruysa ama doğru değil! Bilim bu şekilde çalışmıyor…”

CIA’DAN ‘ACAYİP’ BİLİMSEL ÇALIŞMALAR

Bilim insanlarının çalışmalarına saygı duymakla birlikte, bir gün ‘kızarmış ekmek kanser yapıyor’, ertesi gün ‘zombiler gelirse 100 günde insanlığı yok eder’ gibi haberlerin arasında beynimin çorbaya döndüğünü itiraf etmeliyim. Bilim haberlerinin yüzde 90’ına “Yav he he” gibi kullanışlığı bilimsel yollarla kanıtlanmış bir cümleyle tepki verirken, geçenlerde açıklanan CIA’nın 1940-1990 yılları arasındaki çalışmalarının yer aldığı 13 milyon sayfalık doküman arasında ‘psişik’ Uri Geller’in ‘telepati’ yeteneklerinin test edildiği ve onun bu testleri geçtiğini okuyunca ne diyeceğimi bilemedim.

İstanbul’a geldiğinde benim aldığım kaşığı gözlerimin önünde ‘bakışlarıyla’ eğen Geller, CIA için birçok projede çalıştığını söylüyor: “Meksika’da Rus elçiliği önünde durup bir KGB ajanı tarafından çalınan disketi silmemi istediler!” Belgelere göre CIA, ‘Avengers’ gibi bir ‘Psişik Savaşçılar’ birliği bile kurmuş! Akla ziyan belgeler arasında ‘görünmez mürekkep tarifi’nin ve ‘telekinezi ile eşyaları hareket ettirme’ çalışmalarının yer aldığını söyleyeyim de anlayın artık…

Neyse, siz daha bu yazının cep telefonundan bilgisayara nasıl gittiğini anlayamayan biri tarafından yazıldığını aklınızdan çıkarmayın! Bilimle kalın…

Yazının tamamını okumak için buraya tıklayın.

search

Follow Uri

Scan to Follow Uri on Twitter

Latest Articles

Read All Latest Articles
Amazing Lectures! uri lectures
Motivational Inspirational Speaker
Motivational, inspirational, empowering compelling 'infotainment' which leaves the audience amazed, mesmerized, motivated, enthusiastic, revitalised and with a much improved positive mental attitude, state of mind & self-belief.

“There is no spoon!”

The Matrix

“The world needs your amazing talents. I need them”

Michael Jackson

“Uri Geller gave an absolutely resonating talk on his life and career. He had every single magician in the room on the edge of their seats trying to digest as much information as they could. Uri emphasized that the path to frame is through uniqueness and charisma and that professional entertainers must be creative in their pursuits of success and never shy away from publicity.”

Tannens Magic Blog

“The man is a natural magician. He does everything with great care, meticulous misdirection and flawless instinct. The nails are real, the keys are really borrowed, the envelopes are actually sealed, there are no stooges, there are no secret radio devices and there are no props from the magic catalogues.”

James Randi (In an open letter to Abracadabra Magazine)

“Absolutely amazing”

Mick Jagger

“Truly incredible”

Sir Elton John

“Eternity is down the hall And you sit there bending spoons In your mind, in your mind”

Johnny Cash

“I Have watched Uri Geller… I have seen that so I am a believer. It was my house key and the only way I would be able to use it is get a hammer and beat it out back flat again.”

Clint Eastwood

“Better than watching Geller bending silver spoons, better than witnessing new born nebulae’s in bloom”

Incubus


Urigeller_facebookDo you have a question? Contact Uri!