CIA udostępnia w sieci miliony odtajnionych dokumentów

Saul Loeb / AFP CIA udostępnia w sieci miliony odtajnionych dokumentów
Saul Loeb / AFP
CIA udostępnia w sieci miliony odtajnionych dokumentów

Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza opublikowała w internecie około 13 milionów stron tajnych dokumentów z lat 1940 – 1990. Czego dotyczą?

Wśród milionów dokumentów odtajnionych na mocy ustawy o wolności informacji znajdują się raporty m.in. o planach zamachu na Fidela Castro i nazistowskich zbrodniarzach wojennych. Jest też mnóstwo materiałów, które zainteresują zwolenników teorii spiskowych i badaczy zjawisk nadprzyrodzonych.

Do sieci trafiły dokumenty dotyczące spraw niezwykłych, np. poszukiwania dowodów istnienia życia pozaziemskiego, współpracy z izraelskim iluzjonistą Urim Gellerem, a nawet przepisy na atrament sympatyczny.

Dokumenty po raz pierwszy zostały w pełnej wersji udostępnione w internecie. CIA już wcześniej udostępniła dokumenty po tym, jak w 1995 roku zażądał tego prezydent Bill Clinton, ale archiwum można było przeglądać tylko przez kilka godzin dziennie z czterech komputerów znajdujących się w Narodowym Archiwum w College Park w stanie Maryland.

1. Uri Geller pomyślnie przeszedł badania psychologiczne

Izraelski showman i iluzjonista Uri Geller, przez niektórych uważany za medium, zrobił tak silne wrażenie na CIA, że agencja postanowiła zbadać jego zdolności paranormalne. Testom poddano jego rzekome jasnowidztwo i zdolności telepatyczne. W 1973 roku przeprowadzono tajne eksperymenty z jego udziałem, polegające na tym, że Geller odtwarzał przypadkowe szkice rysowane przez agenta siedzącego w innym pomieszczeniu. Rysunki były na tyle zbliżone, że CIA uznała Gellera za “osobę obdarzoną zdolnościami paranormalnymi”. – Wykonałem wiele zadań dla CIA – wyjaśnił Geller. – Chcieli, żebym stanął w pobliżu radzieckiej ambasady w Meksyku i wykasował zawartość dyskietek przekazywanych przez radzieckich agentów.

2. Projekt “Stargate”

Zainteresowanie CIA nadzwyczajnymi zdolnościami Gellera było częścią nieco dziwnego programu o nazwie “Stargate” (“Gwiezdna Brama”), który od lat jest źródłem licznych teorii spiskowych. Okazuje się, że ambitna CIA rzeczywiście zgłębiała zjawisko tzw. postrzegania pozazmysłowego i próbowała rekrutować “mediumicznych wojowników”, by wykorzystać ich zdolności parapsychologiczne.

3. Poszukiwanie dowodów istnienia życia pozaziemskiego

CIA dogłębnie analizowała zdjęcia rzekomo przedstawiające Niezidentyfikowane Obiekty Latające. Jeden z raportów dotyczył “niezwykłego zjawiska”, jakie zauważono w pobliżu radziecko-irańskiej granicy w czerwcu 1966 roku. Zjawisko trwało około pięciu minut. “Nagle zauważyliśmy świecącą białą kulę, podobną do Księżyca w pełni”, opisywał tajemnicze zdarzenie jeden ze świadków. “Kula pojawiła się nagle, z początku była mniej więcej trzy razy większa od Księżyca w pełni”. “Pod koniec była już niewyraźna i ledwo widoczna, i tak wielka, że wydawało się, że wypełnia całe niebo”.

4. Zagrożenie UFO

W innym raporcie można znaleźć szkice statków kosmicznych mogących należeć do pozaziemskich cywilizacji i dywagacje na temat ich “potencjalnego zagrożenia” dla amerykańskiego bezpieczeństwa. Wśród dokumentów są też zdjęcia agentów eksperymentujących z pojazdami w kształcie spodków. “Od 1947 roku otrzymano około 1500 oficjalnych raportów dotyczących relacji świadków. Nadal nie wyjaśniono około 20 proc. tych zjawisk”, czytamy w jednym z dokumentów.

5. Przepisy na atrament sympatyczny

Oprócz przepisów na niewidzialny atrament CIA opublikowała też poradnik “Jak otwierać zapieczętowane listy”, w którym instruuje jak dyskretnie przeglądać cudzą korespondencję tak, by adresat się nie zorientował. “Wiadomość zapisuje się niewidzialnym atramentem na ciele. Aby usunąć wiadomość należy dokładnie wyszorować skórę, a następnie przetrzeć sokiem z cytryny lub limonki, by zlikwidować ślady”, dowiadujemy się z jednego z raportów.

6. Fidel Castro

CIA była bardzo zainteresowana rozmową, jaką w 1977 roku przeprowadziła amerykańska dziennikarka Barbara Walters z kubańskim rewolucjonista, Fidelem Castro. W wywiadzie Walters zapytała Castro: “Czasami mam wrażenie, że wszystkiego się pan domyśla. Wszystko wraca do CIA. Jak pan myśli, kiedy… a raczej, czy ma pan jakieś dowody potwierdzające ostatnią akcję CIA przeciwko panu, może ostatni plan zamachu?”.

7. CIA chce znać przyszłość

W 1980 roku agencja sporządziła obszerny raport w sprawie ewentualnej możliwości przewidywania przyszłości. Analizowano zdolność widzenia przyszłości przez jasnowidzów i możliwość wykorzystania telekinezy do poruszania przedmiotów. Autorzy raportu na temat “zakłóceń na odległość” piszą: “Wobec oczywistej wartości militarnej, jaką stanowi możliwość zakłócania działania wrażliwego sprzętu wroga na odległość, ocena zasadności tego rodzaju deklaracji przyniesie armii korzyści”.

8. Przychodzi “magik” do laboratorium

W morzu dokumentów CIA znalazł się raport dotyczący rzekomego magika z Tbilisi w Gruzji, który w 1969 roku podobno uzdrawiał chorych przez dotyk, informuje stacja NewsTalk.

9. Projekt “Berliński Tunel”

W czasach zimnej wojny CIA zbudowała w Berlinie tunel prowadzący z amerykańskiego sektora w Berlinie Zachodnim do siedziby dowództwa sowieckiej armii w radzieckim Berlinie Wschodnim. Tunel miał 450 metrów długości i umożliwił CIA podłączenie się do kabli centrali telefonicznej w centrali wojsk radzieckich. Tunel działał przez 11 miesięcy. Amerykanie przestali z niego korzystać w 1956 roku.

Kliknij tutaj, aby przeczytać cały artykuł

search

Follow Uri

Scan to Follow Uri on Twitter

Latest Articles

Read All Latest Articles
Amazing Lectures! uri lectures
Motivational Inspirational Speaker
Motivational, inspirational, empowering compelling 'infotainment' which leaves the audience amazed, mesmerized, motivated, enthusiastic, revitalised and with a much improved positive mental attitude, state of mind & self-belief.

“There is no spoon!”

The Matrix

“The world needs your amazing talents. I need them”

Michael Jackson

“Uri Geller gave an absolutely resonating talk on his life and career. He had every single magician in the room on the edge of their seats trying to digest as much information as they could. Uri emphasized that the path to frame is through uniqueness and charisma and that professional entertainers must be creative in their pursuits of success and never shy away from publicity.”

Tannens Magic Blog

“The man is a natural magician. He does everything with great care, meticulous misdirection and flawless instinct. The nails are real, the keys are really borrowed, the envelopes are actually sealed, there are no stooges, there are no secret radio devices and there are no props from the magic catalogues.”

James Randi (In an open letter to Abracadabra Magazine)

“Absolutely amazing”

Mick Jagger

“Truly incredible”

Sir Elton John

“Eternity is down the hall And you sit there bending spoons In your mind, in your mind”

Johnny Cash

“I Have watched Uri Geller… I have seen that so I am a believer. It was my house key and the only way I would be able to use it is get a hammer and beat it out back flat again.”

Clint Eastwood

“Better than watching Geller bending silver spoons, better than witnessing new born nebulae’s in bloom”

Incubus


Urigeller_facebookDo you have a question? Contact Uri!